To jak wygląda nasz sklep w dużym stopniu zależy przede wszystkim od nas. Odpowiednie wyposażenie sklepów daje nam możliwość dokonania odpowiedniej kompozycji towarów tak by klient odczuwał ogromną satysfakcję podczas wykonywania zakupów. Wszystko zależy od tego jaką prowadzimy działalność, jak wielki mamy lokal, a także jacy klienci odwiedzają nasz sklep.

Dyspozycja towarów na regałach

Układając towary na regałach i półkach powinniśmy kierować się zasadą dopasowania danego towaru do rodzaju regału. Istotna jest wielkość półek, ich rozstaw, kąt nachylenia, by nie odbiegały zbytnio od gabarytów towarów. Regały sklepowe Inaczej eksponują położone butelki z alkoholem a inaczej trampki. Jeżeli chcielibyśmy posiadać w swoim sklepie meble wykonane na wymiar to trzeba liczyć się z odpowiednią ceną. Jeżeli sklep jest pierwszym biznesem jaki prowadzimy w swoim życiu, warto zdecydować się na meble tak zwane modułowe. Zagwarantują nam elastyczność w dobraniu wysokości półek, a także ustawienia ich względem siebie na powierzchni naszego sklepu.

Początkujący przedsiębiorcy kupując meble decydują się na regały sklepowe zbudowane na zasadzie systemu rurowo-kulowego. Ich stelaże wykonane są ze stali nierdzewnej, a półki w zależności od zasobu portfela. Te drewniane są niestety opcją droższą, ponieważ ich niezaprzeczalnym walorem jest estetyka. W wersji ekonomicznej znajdziemy półki z płyt wiórowych. Być może są tańsze, ale nie oznacza to, że nie będą pełnić swojej funkcji w sposób godny. Niestety trzeba mieć na względzie fakt że płyty wiórowe nie są opcją trwałą. Pierwsze uszkodzenia na ich wierzchniej warstwie można zauważyć już po około roku użytkowania. Tracą wtedy na swoje estetyce. Półki wykonane z drewna charakteryzują się trwałością, a także większą nośnością. Walorem jest to, że powstałe uszkodzenia, jak rysy, można łatwo odświeżyć nanosząc warstwę farby czy lakieru.

Do kupna regałów powinniśmy podejść tak jak do kupna zwykłych mebli. Przed ich zamówieniem należy przede wszystkim sprawdzić wymiary. Najważniejszy jest rozstaw oraz szerokość półek. trzeba zadbać o to by klient przemieszczające się w naszym sklepie nie musiał przeciskać się między regały sklepowe a ladę. Istotnym aspektem jest także nośność. Układając towar na półkach musimy mieć pewność, że ich ciężar nie spowoduje trwałego uszkodzenia mebli, a także ewentualnego wypadku z udziałem klientów. osoby posiadające niewielkich budżet na zakup regałów sklepowych często decydują się na tańsze wersje. Po czasie okazuje się, że nierównomierne rozłożenie towarów powoduje przeciążenie konstrukcji na którąś ze stron. Ostatecznie wymagana jest przymocowanie takich regałów na stałe do ściany.

Warto rozważyć czy nie lepszą opcją będą stanowiły meble droższe, ale wykonane z drewna lub ze sklejki. Ich konstrukcja jest trwalsza a zamontowane pułki przyjemniejsze dla oka. O wiele lepiej eksponują wartościowe towary. Dobra rozwiązaniem również, jest zakup używanych drewnianych mebli. Jest duże prawdopodobieństwo, że nadal zachowały swoją dotychczasową jakość i nie wydamy na nie ogromnych pieniędzy.