Nie ma wątpliwości, że od jakiegoś czasu trend budowania domów z drewna jest coraz bardziej powszechny. Drewno jako materiał budowlany zyskało wielu zwolenników i ogromną popularność zarówno na całym świecie, jak i w Polsce. Powodem wzrostu popularności domów drewnianych są przede wszystkim niezwykłe zalety drewna. Mocne strony tego surowca jak to, że jest ekologiczny, energooszczędny, przyjazny dla środowiska oraz ekonomiczny, zdają się przyciągać uwagę wielu osób. Ponadto, z tego niepowtarzalnego materiału może powstać nie tylko domek wakacyjny, w którym można przebywać jedynie podczas ciepłych dni, ale również domek letniskowy całoroczny – zdatny do użytku przez cały rok. Prawda jest taka, że drewno jest wszechstronnym materiałem i są trzy różne rodzaje domów drewnianych, które warto jest znać przed dokonaniem wyboru.

Domy mobilne

Pierwszym typem domów drewnianych, o których warto jest pamiętać, to tzw. domy mobilne. Fenomenem tego rodzaju domów jest to, że są montowane na miejscu w fabryce, a następnie przewożone w całości na wybraną przez klienta działkę. Ponadto, tego rodzaju drewniane domy są budowane na podwoziu i na tym podwoziu zostają. Dlatego, dużym plusem takich mobilnych konstrukcji jest to, że niezależnie od wielkości, nie jest wymagane pozwolenie na ich budowę, ponieważ teoretycznie nie są traktowane jako budynki mieszkalne. Kolejną zaletą jest fakt, że w domu mobilnym można mieszkać przez cały rok, ponieważ to Ty wybierasz, gdzie postawić swój dom. Takie budynki są również tańsze, ponieważ nie wymagają fundamentów. Domy mobilne są doskonałe dla osób, które lubią otwarte przestrzenie, ponieważ z reguły jedynym wydzielonym pomieszczeniem jest łazienka.

Domy z bali

Kolejnym rodzajem są domy drewniane zrobione z bali. W przeciwieństwie do domów mobilnych, domy z bali są budowane bezpośrednio na docelowej działce. Dom z bali to konstrukcja zbudowana z poziomych bali szczepionych w narożach przez nacięcie – wyglądem przypomina bardziej rustykalny dom drewniany. Wybierając taki rodzaj konstrukcji należy wziąć pod uwagę klimat i zawartość wilgoci w kłodach. Gdy kłody wysychają, kurczą się czasami w bardzo szybkim tempie. Producenci domów drewnianych opracowali techniki radzenia sobie z tym problemem. Jedną z nich jest pozostawienie 4 do 6 cm nad każdymi drzwiami i oknami. Ponadto, na ogół domy z bali zazwyczaj kosztują od 20%-30% więcej niż domy budowany konwencjonalnie. Dom z bali o tej samej wielkości jest zazwyczaj wart 30%-40% więcej niż standardowy dom. Warto jest jednak pamiętać, że kłody są lepszym izolatorem ciepła i hałasu niż zwykłe drewniane deski. Co więcej, masywne kłody są bardziej odporne na klęski żywiołowe jak trzęsienia ziemi – więc cena jest uzasadniona.

Domy prefabrykowane

Ostatnim rodzajem są domy prefabrykowane, które są zbudowane z lekkich słupków i legarów, a drewniane ściany leżą na fundamencie i wspierają górne piętra i dach. Ten typ drewnianego domu jest jednym z najczęściej wybieranych, ponieważ jest prosty, a zarazem szybki w budowie. Dzięki zastosowaniu małej ilość komponentów, budowanie jest ułatwione. Ponadto, takim dom jest niezwykle wytrzymały, trwały, oraz oferuje szeroki wybór stylów. Dzięki swojej efektywności energetycznej konstrukcje prefabrykowane spełniają swoje zadanie chroniąc środowisko. Warto jest również pamiętać, że prefabrykaty podczas produkcji są poddawane obróbce i przy odpowiedniej konserwacji przetrwają wiele lat.