Pamiętaj, że farba fasadowa, której używasz do malowania elewacji domu powinna być w odpowiedni sposób dobrana, aby wyglądać dobrze i estetycznie przez wiele lat. Nie da się ukryć, że jest to trudne zadanie. Przeczytaj nasz artykuł, aby dowiedzieć się czym warto się kierować, wybierając farbę na elewację, a także jak poprawnie przeprowadzić malowanie elewacji.

W jaki sposób oszacować ilość farby fasadowej potrzebnej do malowania elewacji?

Zacznijmy od tego, że większość producentów farb zamieszcza na swoich stronach internetowych kalkulatory, które umożliwiają obliczenie tego, ile farby elewacyjnej trzeba kupić do pomalowania określonej powierzchni ścian. Niemniej jednak wbrew pozorom obliczenie zużycia jest bardzo proste w związku z czym wcale nie musisz szukać wyżej wspomnianego kalkulatora.

Wystarczy przemnożyć powierzchnię elewacji domu (A w m2) przez ilość farby fasadowej potrzebnej do pomalowania 1 m2 (B w l/m2). W przypadku, gdy producent farby podaje na opakowaniu informację ile metrów można pomalować taką objętością farby, jaką zawiera opakowanie.

Dzięki tej informacji bardzo prosto obliczyć zużycie na 1 m2, dzieląc liczbę litrów przez liczbę metrów. Po obliczeniu, ile potrzeba farby do jednokrotnego malowania elewacji, otrzymany wynik należy pomnożyć przez liczbę krotności malowań.

Niemniej jednak najczęściej elewacja powinna być dwukrotnie pokryta farbą, w związku z czym wystarczy jedynie poprzedni wynik pomnożyć przez 2 (C=A x B x 2). Taką wartość później trzeba jeszcze zwiększyć jeszcze o 10% (C x 1,1). Jest to działanie prewencyjne, stosuje się je aby uniknąć przykrych niespodzianek w trakcie prac.

Jak elewacja powinna być przygotowana do malowania?

Pamiętaj, że różne podłoża wymagają odmiennego potraktowania. Niemniej jednak cechą wspólną każdego podłoża jest fakt, że powinny zwarte, mocne i zagruntowane. Ustalenie kondycji podłoża jest bardzo proste. Naklej na nie kawałek przezroczystej taśmy klejącej i po chwili ją oderwij.

W przypadku, gdy razem z taśmą nie oderwały się cząstki podłoża, jest wystarczająco mocne. W takiej sytuacji zacznij je gruntować wysokiej jakości preparatem, który będzie odpowiednio dobrany do rodzaju farby elewacyjnej.

Preparaty gruntujące mają szereg zalet i właściwości. Zaczynając od tego, że zwiększają przyczepność podłoża, jednocześnie zmniejszając jego nasiąkliwość. Ponadto sprawiają, że łatwiej jest rozprowadzić farbę i potrzeba jej mniej do malowania elewacji.

Niestety często wytrzymałość podłoża nie nadaje się, aby położyć na nią farbę elewacyjną. Często najpierw trzeba poprawić jego parametry. Pamiętaj, że gdy ściany domu są pokryte pękającym i odpadającym tynkiem, należy go naprawić albo skuć przed malowaniem elewacji. Jeśli pyli bądź wykazuje zbyt dużą chłonność należy go uprzednio wzmocnić i zagruntować.