Jedną z trudniejszych do wyleczenia chorób jest niewątpliwie borelioza. Należy ona do grupy chorób przewlekłych. Sama w sobie nie prowadzi do bezpośredniej śmierci, lecz jej powikłania prowadzą do poważnych komplikacji zdrowotnych. Bywa i tak, że osoby, które zapadają w ten niewdzięczny stan zdrowotny ostatecznie pozostają na rencie zdrowotnej już do końca życia.

Borelioza nazywana jest inaczej chorobą z Lyme lub krętkowicą. Za ten stan chorobowy odpowiedzialne są bakterie. Występują one w postaci krętek lub cyst. Te pierwsze są bardzo ruchliwe, lecz z łatwością odpowiadaj na działanie leków. Natomiast cysty mają charakter statyczny i posiadają dużą odporność na antybiotyki. Pierwsze symptomy, mogące świadczyć o zarażeniu boreliozą to bóle stawowe przy jednoczesnym występowaniu zmian skórnych. Odpowiedzialnymi za przenoszenie boreliozy są kleszcze. Szkodniki te wbijając się w skórę potencjalnej ofiary wypuszczają ślinę oraz zawartość jelita środkowego.

Borelioza leczenie i objawy

Gdy dochodzi do zarażenia boreliozą, pierwsze we znaki dają się: sztywność karku, nudności i wymioty, upośledzenie słuchu, padaczka a nawet psychoza. Borelioza powoduje paraliż nerwów twarzy odpowiadających za prawidłową mimikę. Osoby chore często skarżą się na opadającą powiekę czy też kącik ust. Gdy u osoby zarażonej dochodzi do neuroboreliozy, może to powodować problemy z widzeniem. Wtedy pacjent deklaruje, że ma nadwrażliwość na światło oraz przemijające zaburzenia widzenia. Niestety borelioza leczenie to trudny orzech do zgryzienia. Wielu lekarzy pierwszego kontaktu, nie do końca potrafi zdiagnozować objawy, zrzucając je na karb huśtawek nastrojów czy też kłopotów z koncentracją. A za tym wszystkim może właśnie stać borelioza.  Innymi objawami jakie mogą świadczyć o boreliozie jest zapalenie pęcherza, nieregularne miesiączkowanie czy też obniżona potencja.

Każdy typ boreliozy leczy się antybiotykiem. Niestety, gdy dojdzie do zaatakowania narządów, trudno jest właściwie określić przyczynę. Bardzo ważne jest by skutecznie obserwować i ocenić zmiany skórne towarzyszące tej chorobie. W tym stadium choroby istnieje wysokie prawdopodobieństwo właściwego doboru leków i sposobów kuracji.

Jak rozpoznać objawy skórne

Jednym z pierwszych objawów bardzo charakterystycznych dla boreliozy jest wysypka zwana rumieniem. Jego kształt przypomina owalny pierścień i pojawia się dokładnie tam, gdzie dojdzie do ugryzienia przez kleszcza. Jego cechą charakterystyczną jest to, że rozszerzając się, zajmuje coraz większe obszary skórne. Bywa i tak, że powierzchnię rumienia pokrywają pęcherze prowadzące następnie do zmian martwiczych. Inną zmianą skórną w przebiegu boreliozy jest zanikowe zapalenie skóry, o charakterze przewlekłym. Przybierają one postać czerwono-szarych plam występujących na nogach. Są najczęstszym objawem u dzieci. Bardzo nietypowym, choć również spotykanym objawem jest guz w kolorze czerwono-błękitnym. Jego najczęstszym miejscem występowania jest moszna, małżowina uszna oraz sutki.