Ból warg sromowych to przewlekły zespół bólowy, który atakuje okolice sromu i występuje bez możliwej do zidentyfikowania przyczyny. Objawy zazwyczaj obejmują uczucie pieczenia lub podrażnienia. ISSVD stwierdził, że diagnoza może być wykonana tylko w przypadku, kiedy objawy trwają co najmniej 3 miesiące.

Dokładna przyczyna jest niestety nieznana, ale uważa się, że wiąże się z wieloma czynnikami, w tym genetyką , immunologią i być może z dietą. Diagnoza polega na wykluczeniu innych możliwych przyczyn. Przeprowadzone badania dowodzą również, że może to obejmować biopsję okolicy.

Leczenie może obejmować szereg różnych środków; jednak żaden z nich nie jest powszechnie skuteczny, a dowody potwierdzające jego skuteczność są często słabe. Niektóre z tych środków to:

  • lepsza higiena miejsc intymnych,
  • zmiana diety,
  • leki
  • leczenie zachowawcze

Jeśli leczenie zachowawcze nie jest skuteczne, można zastosować operację.

Szacuje się, że problem ten dotyka nawet 16% kobiet na świecie!

Ból warg sromowych można scharakteryzować jako pieczenie, kłucie, podrażnienie lub ostry ból występujący w sromie i wejściu do pochwy. Może być stały, przerywany lub zdarzać się tylko po dotknięciu sromu, ale owy ból jest zwykle definiowany jako trwający przez lata.

Objawy mogą wystąpić w jednym miejscu lub na całym obszarze sromu. Może się zdarzyć podczas, lub po aktywności seksualnej, po włożeniu tamponów lub przy przedłużonym nacisku na srom, na przykład podczas siedzenia, jazdy na rowerze lub jazdy konnej. Niektóre przypadki tego bólu są idiopatyczne, w których nie można ustalić konkretnej przyczyny.

Warunkiem postawienia diagnozy jest wykluczenie innych problemów sromowo-pochwowych. Rozpoznanie opiera się na typowych dolegliwościach pacjenta, zasadniczo normalnych wynikach badań fizycznych i braku możliwych do zidentyfikowania przyczyn na podstawie diagnozy różnicowej. Testy z wacikiem służą do rozróżnienia bólu uogólnionego i miejscowego oraz do określenia obszarów bólu i kategoryzacji ich nasilenia. Pacjenci często opisują dotyk wacika jako wyjątkowo bolesny, jak skrobanie noża. Schemat lokalizacji bólu może być pomocny w ocenie bólu w czasie. Pochwę należy zbadać, a testy, w tym mokre osadzenie, pH pochwy, hodowlę grzybów i barwienie metodą Grama, należy wykonać zgodnie ze wskazaniami. Kultura grzybowa może identyfikować oporne szczepy.

Wielu chorych spotka się z kilkoma lekarzami przed postawieniem prawidłowej diagnozy. Wielu ginekologów nie zna tej rodziny schorzeń, ale świadomość rozprzestrzeniła się z czasem. Osoby cierpiące często wahają się przed leczeniem przewlekłego bólu sromu, zwłaszcza że wiele kobiet zaczyna odczuwać objawy w tym samym czasie, gdy stają się aktywne seksualnie. Ponadto brak jakichkolwiek widocznych objawów oznacza, że ​​przed pomyślnym zdiagnozowaniem wielu pacjentów wmawia sobie, że ból jest „w ich głowie”.

Ból warg sromowych jest problemem wielu kobiet. Dużo kobiet wstydzi się do niego przyznać. Warto jednak zwrócić na to uwagę i w sytuacji wystąpienia takiego bólu od razu udać się do lekarza!